Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Право на безоплатне отримання у власність земельних ділянок громадянами України регулюється земельним законодавством. При цьому учасники бойових дій та особи, прирівняні до них, мають право на першочергове відведення земельних ділянок (ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Для реалізації свого права на безоплатну приватизацію земельної ділянки необхідно звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради за місцем розташування бажаної земельної ділянки (якщо питання стосується земель комунальної власності відповідних територіальних громад). У разі якщо земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності розташована за межами населених пунктів, слід звертатися до Головного управління Держгеокадастру в області. На сайті Держгеокадастру розміщено покрокову схему дій для допомоги учасникам антитерористичної операції та членам родин загиблих воїнів, котрі бажають отримати земельні ділянки.

Від початку 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області видано 2 246 наказів про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, переважну більшість з яких надано учасникам АТО (ООС) – 1 533. Також за цей період прийнято 1 661 рішення щодо затвердження проектів землеустрою та передачу у власність земельних ділянок, в тому числі 1 263 – учасникам АТО (ООС).

У статті 13 Конституції України визначено, що держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності та господарювання. Усі суб’єкти права власності рівні перед законом і, відповідно, громадянам забезпечені рівні умови захисту права власності на землю.

Земельний кодекс України гарантує і забезпечує фізичним і юридичним особам рівні умови і способи захисту права власності і права користування на конкретні земельні ділянки. Зокрема, статтею 152 Земельного Кодексу передбачено наступні способи захисту прав на земельні ділянки:

а) визнання прав;

б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;

в) визнання угоди недійсною;

г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

ґ) відшкодування заподіяних збитків;

д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Особливе місце в системі засобів захисту прав, свобод та законних інтересів громадян посідає реалізація їх права на звернення. У ст. 40 Конституції України зазначено, що громадяни України мають право звертатися до органів державної влади і місцевого самоврядування та встановлено обов’язок органів влади та посадових осіб розглядати звернення й надавати обґрунтовані відповіді. Загальні засади реалізації права громадян на звернення визначено Законом України «Про звернення громадян».

Важливим заходом реалізації конституційного права громадян на звернення є також особистий прийом громадян.

Упродовж 2019 року під час особистих та виїзних прийомів за вирішенням земельних питань до керівництва Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області звернулося 312 громадян. На всі порушені питання громадяни отримали консультації та роз’яснення норм чинного законодавства.

Особисті та виїзні прийоми громадян керівниками Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області здійснюються згідно з графіком прийому громадян, який опубліковано на офіційному вебсайті Головного управління (розділ «Громадська приймальня»).