5 грудня 2019 року прийнято Закон України №340-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» (далі – Закон № 340- IX). Даним законом внесено зміни до низки законодавчих актів, зокрема, до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі». Відповідно до нововведень, змінено порядок поновлення договорів оренди землі.

Відтак, Законом № 340- IX Земельний кодекс України доповнено статтею 126-1, якою визначена нова процедура поновлення договорів оренди землі, що буде застосовуватися з 16 липня 2020 року.

Поновити договір оренди землі за мовчазною згодою можливо буде лише у разі, якщо умова про його поновлення закріплена у договорі оренди землі і сторони не мають заперечень. В такому випадку поновлення відбувається автоматично, без укладення додаткової угоди. Державна реєстрація речового права оренди в цьому разі продовжується на той самий строк.

Сторона договору, яка виявила бажання скористатися своїм правом відмови від поновлення договору, повинна не пізніше як за місяць до дати закінчення дії такого договору подати до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з реєстру відомостей про поновлення договору. У разі неподання такої заяви та після настання відповідної дати закінчення дії договору, державна реєстрація речового права оренди продовжується на той самий строк.

Якщо договір не містить умов автоматичної пролонгації, після закінчення строку оренди відомості про оренду землі автоматично виключаються з Державного реєстру речових прав.

Забороняється вказувати умову про поновлення в договорах, що стосуються оренди земель державної чи комунальної власності, крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача або набувача права користування земельною ділянкою.

Разом з тим, зазначені нововведення не поширюватимуться на договори, укладені або змінені до набрання чинності Закону № 340-IX. Поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.